Workshop: Mýty a fakta o zdraví, pohybu a bolesti

Kdo je Tomáš Kavka

Tomáš Kavka

Tomáš Kavka: fyzioterapeut v psychoterapeutickém výcviku, který momentálně pracuje v jedné z pražských nemocnic v Centru pro výzkum a léčbu bolestivých stavů a v soukromé ambulanci. Vystudoval obor fyzioterapie na FTVS a 2. LF UK a momentálně nastupuje do Phd. programu v oboru rehabilitace. Lektorské činnosti se věnuje jako lektor kurzů pro fitn ess trenéry, vyučuje na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a pořádá přednášky a workshopy jak pro sportovce z jednotlivých pohybových odvětví, tak i pro širokou veřejnost. Momentálně se také věnuje svým projektům “Uvnitř Pohybu”, kde se snaží propojovat různé přístupy k pohybu a člověku jako takovému a “PorozumetBolesti.cz”, kde se snaží postupně informovat o možnostech zlepšení kvality života s bolestí a efektivnějším přístupu k ní.

V dnešní době je všude plno informací ohledně zdraví a pohybu. Některé jsou líbivé a přitahují naši pozornost (a finance), jiné znějí hloupě anebo jsou jen v rozporu se všeobecnými přesvědčeními. To ale neříká nic o jejich pravdivosti.

Co platí pro někoho nemusí platit pro někoho jiného – jsou ale věci, které neplatí pro nikoho, a přesto se s nimi stále setkáváme a lidé si nechávají za jejich “opravování”, “zlepšování” anebo vyučování o nich platit. Obranou je znalost základů biologie člověka a povědomí o současné vědě – a jak se dá ohýbat.

Ani lektor této přednášky nemá patent na pravdu a neví vše, ale snaží se zbytečné (a někdy i potenciálně škodlivé) nepravdy postupně “osekávat” a rozvířit debatu o “jasných pravdách” s cílem zlepšit všeobecné povědomí, ušetřit lidem finance a pomoci jim najít efektivnější způsoby dosahování cílů.

Na této akci se budeme teoreticky ale i prakticky věnovat většině z těchto témat:

  1. Hypermobilita: Je to problém? A kdy? A co s tím?

  2. Core” a pánevní dno: Komerční bublina a pseudověda, užitečný koncept…nebo oboje?

  3. Postura a pohybové stereotypy: Existuje správné držení těla a správné pohybové stereotypy? Mají vliv na bolest? Jde postura změnit? A jak?

  4. Mýty a fakta ohledně protahování a posilování těla: např. je “funkční trénink” lepší než jiné přístupy? Co funguje na zvýšení síly nebo svalové hmoty? Jak na protahování aj.

  5. “První pomoc” u vzniku bolesti při cvičení: Co funguje a co je ztráta času a peněz? Taping, foam rolling, mastičky apod. Kdy jít určitě k lékaři a kdy to zvládnete sami?

  6. Nejčastější finty “prodejců zaručené pravdy” aneb jak poznat, když něco nesedí

  • Workshop povede: Tomáš Kavka
  • Datum: 14. března 2019
  • Čas: 10:30 – 12:30 hodin
  • Cena: 500Kč