Fyzické a jemněhmotné tělo
kurz proběhne s Lenkou Waisovou
v termínu 20. 9. - 6. 12. 2021 (12 lekcí)
Slovo jóga pochází ze sánskrtského slova judž neboli spojit, sjednotit. Kromě jiného tento výklad naznačuje propojení různých vrstev našeho těla - panča kóš. Pět kóš zahrnuje jak materiální aspekt tak i jemněhmotný a jejich studium nám poodkrývá, že jsou od sebe navzájem neoddělitelné. Provádíme-li ásánovou praxi v souladu se základními principy, pomáhá nám pomalu poodkrývat a vnímat různé vrstvy těla jemnohmotného a brzy nám tak přináší praktické uvědomění, že práce s fyzickým tělem je pouze malou částí naší jógové cesty. Tím se prožitkem přiblížíme možná i blíže třetímu principu - kauzálnímu tělu, které obsahuje příčiny vzniku těla fyzického i jemněhmotného.
Na kurzu se budeme pokoušet prohloubit praxi zaměřením na různé části fyzického těla s vysvětlením a navnímáním, jaký mají energetický význam. Ásánovou praxi doplníme dechovými a relaxačními technikami, krijami, mudrami a mantrami. Na jednotlivých lekcích se dotkneme kromě zmíněných kóš i témat čaker, tattev a základů ájurvédské energetiky.
Kurz je vhodný pro všechny, kteří se o józe chtějí dozvědět více. Součástí lekcí nebudou složité pozice a pokud náhodou, budou doplněny vysvětlením možných variant.
Kurz by nás měl přinést blíže k uvědomění, že v józe neexistují cíle v podobě zvládnutí všemožných pozic nebo složitých dechových technik. Pro každého z nás je jóga možností pro zahájení procesu sebepoznání a sebetransformace a právě tuto možnost budeme různými technikami objevovat.
Start 20. 9. 2021
Pondělky 16:45 - 17:45
Cena: 2390Kč / 12 lekcí
O lektorce se dočteš zde
Detailní informace o náplni jednotlivých lekcí najdeš níž 👇
Program kurzu:
- Uzemnění - pada banhda - role chodidel v ásánové praxi, hledání „pevné půdy pod nohama“
- Stabilita - zapojení nohou a kolenou, nacházení pocitu „stát nohama na zemi“
- Emoční studnice- nacházení plynulosti, uvolněnosti vodního elementu v naší pánvi a kyčlích, navnímání a zapojení mulá bandhy
- Kostrč jako „posvátná kost“ - její vnímání v základních ásanách
- Centrum energie a ohně - střed těla jako základní motor energie a činnosti, jak s ním pracovat, aby nebyl příliš pasivní, ale ani jsme se vlastní energií nesežehli.
- Opora, a energetický rozcestník - hledání stability x volnosti, flexibility x pevnosti naší páteře, navnímání „zdravých“ křivek naší páteře a uvědomění, na které části páteře se při praxi musím soustředit více
- Oblast spodních žeber - vliv zakřivení středu páteře na funkci nadledvinek, dech a bolesti zad, navnímání a práce s uddijána bandhou
- Rovina srdce - práce se záklony, otevření hrudníku a kompenzační práce, prozkoumání oblasti naší pravé esence, nejhlubšího Já.
- Paže a ramena - energetické rozšíření srdeční čakry, energetická práce paží ale i navnímání zdravého pohybu ramenou, loktů a zápěstí - hasta bandha
- Rovina komunikace - sebevyjádření a nastavení zdravých hranic - krční páteř a krk, práce s hlasivkami, uvolnění krku.
- Cranium a koruna hlavy - „odlehčení“ hlavy, dechové techniky a pránajáma pro rozvibrování horních čaker
- Celek a jednota - propojení probraného