online kurz na téma

Duševní pohoda s Lenkou Waisovou

Jóga není pouze cestou k síle a větší flexibilitě, jejím jediným cílem není ani odpoutání se od našeho „světského“ života a stát se levitujicím jogínem někde v Himalájích. Jóga je především cestou k poznání sebe samých, o naučení se respektu vůči všem vrstvám našeho bytí a přijetí všeho, co je v aktuální v současném okamžiku. Právě toto učení nám může pomoci i v nelehkých situacích a to především, když se jóga začne z praxe na podložce přesouvat do běžným okamžiků našeho života, naučí nás být více bdělými, pozornými a vyrovnanými. Neexistuje však zároveň žádná zkratka či jediná správná cesta, která by nás tímto směrem vedla. Pro každého z nás je cesta jiná a platí pouze jediné: je potřeba začít a věnovat se praxi s pravidelností a trpělivostí.

Kurz  je tu pro vás, aby vám pomohl začít a s pravidelností  jste se k praxi mohli vracet. Dobře poslouží i pokud již na jógové stezce jste, ale činí vám problém si na vlastní praxi najít čas a nacítit, jaká praxe pro vás v danou chvíli je vhodná. Sestává celkem ze tří modulů (dechové techniky, asánová praxe, relaxační techniky) obsahující tématická videa, které se vzájemně doplňují.


Co se naučíte?

1. díl: Jemná dechová praxe

Plný jógový dech (dirga swasam pranayama) a dech udžáji (ujjayi pranayama) krok po kroku. Vysvětlení jejich benefitů a vlivů na tělo.

2. díl: Tradiční jógová dechová praxe

Kappalabhati a bhastrika – očistné techniky krok po kroku, jejich benefity a vliv na naše tělo, doporučení kdy se takový dech praktikuje a proč.

3. díl: Uvolnění a zklidnění pohybu

Na začátku bude bhramari pranayama ( čmeláčí dech). Dechová praktika je následována jemnými ásánami a variantou khatu pranám – dojde i na aktivnější sekvenci pozic. Praxi dokončíme variantou rotace s velkým důrazem na správné provedení.

4. díl: Otevření prostoru srdce

Praxe pro uvolnění hrudního koše a ramenou, vhodná po dlouhém sezení a práci u počítače, kdy se naše ramena a hrudní koš mají tendenci zavírat, či kdykoli, kdy se potřebujeme zhluboka nadechnout

5. díl: Najít pevnou půdu pod nohama

Uzemňující, ale i jemně aktivující praxe. Probudí oblast nohou a kyčlí – tedy vše, co potřebujeme pro pocit pevné půdy pod nohama a s ním souvisejícím klidem.

6. díl: Vědomá práce se stresem

Bude kladen důraz na oblast spodních žeber a nadledvinek – orgánu našeho těla stojícím za produkcí kortizolu a adrenalinu, tedy hlavních „stresových“ hormonů lidského těla.

7. díl: Vedená Šavásana

Cílem pozice mrtvoly je se uvolnit, zklidnit, zastavit volné fyzické pohyby těla a nechat odpočívat a regenerovat všechny systémy a vrstvy. Budeme pozorovateli toho, jak se volnost dále prohlubuje i do našeho dechu, mysli, vědomí…

8. díl: Jóga nidra

Cesta do hlubin našeho vědomí, kde budeme navnímávat přítomnost pěti elementů (panča tattva) a jejich základních atributů a necháme všechny elementy prolnout do ideální harmonie, která nás snad bude provázet i dlouho po praxi.

K videím budete mít přístup 24 hodin denně a na dobu neurčitou. Můžete je tedy využívat dle vlastní potřeby každý den.