Teorie pěti elementů
kurz proběhne s Terkou Berounskou
v termínu 12.11. - 12.12. 2021 (5 lekcí)
Teorie pěti elementů se používá k interpretaci vztahů mezi fyziologickými a patologickými stavy lidského těla. V tradiční čínské medicíně mají vnitřní orgány i další orgány a tkáně vlastnosti podobné těmto pěti elementům - fyziologicky i patologicky se vzájemně ovlivňují.
Během kurzu se obeznámíme s elementy lidského těla a jejich funkcí a následně se ponoříme do jejich esence skrze jógovou praxi zakončenou vedenou meditací na podporu elementu v nás.
Start 12.11. 2021
Pátky 17:30 - 19:00
Cena: 1000 Kč / 4 lekce (1 již proběhla)
O lektorce se dočteš zde
Detailní informace o kurzu najdeš níž 👇
Program kurzu: Vedené lekce na kultivaci pěti elementů v našem těle budou tématicky rozdělené následně:
- Dřevo - 12.11. (pátek):
Je spojované s jarem, dynamickou aktivitou a růstem. Je zodpovědné za vývoj a sebeprosazení. Pokud element dřeva zeslábne, zeslábne i schopnost se prosadit a schopnost provádět změny. Život se zdá neplodný, k ničemu. Stagnujeme. Potom nastupuje celá škála emocí, frustrace, podrážděnost, zuřivost, i sebelítost které s tímto bývají spojené.
V tomto termínu si dopřejeme praxi dynamické vinyasy a závěrem meditaci, obě části zaměříme na kultivaci elementu dřeva v nás. Fyziologicky tedy na oblast jater a žlučníku.
- Oheň - 19.11. (pátek):
Je spojovaný s létem, teplem, dobou zrání a hojnosti v přírodě. Oheň nás hřeje nebo pálí. Člověk musí vyhledávat rovnováhu mezi sklonem k ničivé výbušnosti a snahou vytvořit příjemné teplíčko. Pokud je element ohně oslaben, stáváme se neschopní plně dávat a přijímat lásku. Často žijeme v manželství bez lásky nebo osaměle. Element ohně je zodpovědný za naše jiskření, radost, vřelost, vášeň, sexualitu.
V tomto termínu si dopřejeme praxi kundalini jógy a závěrem meditaci, obě části zaměříme na kultivaci elementu ohně v nás. Fyziologicky tedy na oblast srdce a tenkého střeva.
- Země - 26.11. (pátek)
Je spojovaná s babím létem, obdobím sklizně. Element země je zodpovědný za individuální stabilitu, schopnost přizpůsobit se rozdílným okolnostem a zvládat překážky a těžkosti. Člověk se silným stabilním elementem země je spravedlivý, mírný, dokáže podávat velké výkony bez zvláštní námahy. Při nerovnováze země se člověk cítí nejistý, má neustálé obavy. Potřebuje se osvobodit od potřeby hledat vnější zdroje pro svůj vnitřní pocit nasycení, dostatku a bezpečí. Těmito zdroji může být rodina, domov, společenské postavení nebo jídlo a cigarety.
V tomto termínu si dopřejeme praxi uzemňující hatha jógy a závěrem meditaci, obě části zaměříme na kultivaci elementu země v nás. Fyziologicky tedy na oblast žaludku a sleziny.
- Kov - 3.12. (pátek)
Je spojovaný s pozdním podzimem a začátkem zimy, dobou ústupu a stahování se do sebe.
Základní emocí elementu kovu je smutek, sklíčenost a melancholie. Pokud je jeho funkce oslabená, neuspokojuje nás ani práce, ani společnost, ani samota. Cítíme nudu, apatii, nostalgii, jsme cyničtí nebo nadměrně sebekritičtí. Trpíme pocity nedostatečnosti, viny , snížené sebehodnoty. Neustále se vracíme k miulým křivdám nebo k vlastním proviněním v minulosti.
V tomto termínu si dopřejeme praxi jemné flow jógy a závěrem meditaci, obě části zaměříme na kultivaci elementu kovu v nás. Fyziologicky tedy na oblast plic a tlustého střeva.
- Voda - 12.12. (pozor, neděle 18:15)
Je spojovaná se zimou v plném proudu. Je v neustálém pohybu, tekoucí a proměnlivá. Oslabení vodního jinu nám způsobuje hyperaktivitu, neúnavnost, workoholismus poháněný silnou vůlí, který čerpá z rezerv. Oslabení vodního jangu vede k nedostatečné motivaci, chyběním ambicí a vitality. Pokud je element vody rozkolísaný, pak se stává nadměrnou a nevhodnou emocí strach. Druhou stranou mince je vzrušení a odhodlání, záliba v adrenalinových situacích.
V tomto termínu si dopřejeme praxi hluboké jin jógy a závěrem meditaci, obě části zaměříme na kultivaci elementu vody v nás. Fyziologicky tedy na oblast ledvin a reprodukčních orgánů.